Пресметка на волуменски материјали на под


Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

ширина на собата X
должината на соба Y
Висина A
Висина B
Висина C
Висина D
На минимална дебелина F
Google Play

Пресметка на саморазливни подове


Наведете димензии во милиметри

ширина на собата должината на собаX - ширина на собата
Y - должината на соба
Поминуваат мерење на висина разлика во сите четири агли на собата, на поени A, B, C, D.
За да го направите ова, користете меур ниво.
мерење должината на соба
Поставување на минимална дебелина на влезот подот. Оваа големина автоматски ќе се примени на најниската точка на собата.
мерење
Ова ќе се пресмета износот на материјали потребни во кубни метри и висина се поставени во аглите на собата.

Програмата ќе се пресмета износот на рефус материјали за подот, земајќи ги во предвид пад во аглите.
Ќе бидете во можност да попрецизно пресметување на трошоците на материјалите.

Пресметка на волуменски материјали на под

Главната предност на пополнување на подот во тој посебен малтери кои се користат за тоа, се создаде рамна и мазна површина без екстра напор од ваша страна. Тоа е причината зошто денес, како катови беа особено популарни.
Истурете подови може да биде себе. Сите што е потребно е да се знае должината и ширината на просторијата, висина во аглите, како и минималната дебелина на пополнете слој, тогаш нашата програма е за вас да бидат во можност да се пресмета волуменот на материјал за да се пополни со стрмнина.

Предности кошулици

1. Површината на таквите подот е рамен, без шевови и зглобовите.
2. Работен век ферман збор за 40-50 години.
3. Издржливост.
4. Не бараат посебна нега.

Кат подготовка

Магацинот филер кат прилично лесно, толку многу изберете да го направите сами без да оди на специјалист. Но, постојат некои суптилностите.
Значи, пред да почне инсталирањето на подот е потребно да се подготви соба. Да го направите ова, ги отстраните старите тротоарите, baseboards и врати. Подот површина е нивелиран. Ова може да се направи со помош на специјален пескарење машина или железо четка. Потоа, ако има пукнатини во подот, тие мора да ги објават во триаголен стругалка.
Запомни дека ако ви се случува да се постават на врвот на дрвениот под филер, тоа треба да се зајакне со посебен пре-мрежа.
Потоа со користење ленти мери аголот на подот. Според овие мерења, направи белег на ѕидот, како високо подот ќе се истури. На оваа височина, плус 2,5 инчи, ѕидовите се исчисти од малтер и други градежни материјали.
Потоа подот се чисти и обезмастените повторно со посебен прав.
Сега кат се израмнат со решение замачканите пукнатини и пукнатини, пегла нерегуларности. После тоа, на подот мора да се подготвуваат. И во овој подготвителна фаза е завршена. Можете да почнете со поставување на подот.

Врска кат филер

За пополнување на подот рамномерно, да консултант да се измеша решение, додека не се кастинг.
Подготви решение како што е наведено на пакувањето. До решение беше хомогена, истурете во садот кога сите на водата. Нека ова биде голем дел од неа. Тоа мачкам решение. Ова е најдобро да се користи електричен вежба со посебен додаток. И само кога решението ќе стане мазна паста, се прелива во неа останатите вода.
Пол истури во насока на вратата, спроти влезот на просторот агол. Смесата се става во порции по секоја израмнување на површината со шип ролери. Ова помага да ги отстраните сите воздушни меурчиња кои можат да имаат добивано и во решение и да се обезбеди подеднакво покривање.
Фрлаат од еден дел во друг пат не треба да надминува 10 минути.
Во текот на сушење на подот, а тоа е 3-6 часа во зависност од видот на решение, избегнувајте нацрти и температурни флуктуации во собата.

Google Play
Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov        © 2007 - 2018
Facebook Vkontakte Welcome to friends.