Makina llogaritëse llogaritjet tuaja Hyrje
shqipe

Llogaritja e mirë


shkalla e vizatimit 1:

Specifikoni dimensionet në metra

Thellësi H
Diametër Top D1
Diametër më të ulët të D2

Specifikoni vlerën e punës së gërmimeve

Gërmime arkeologjike (për 1 metër kub)
Largimi i dheut (për 1 metër kub)Llogaritja e cilindrik mirë apo puset


Dimensionet e mirë
Specifikoni dimensionet në metra

D1 - Diametri i sipërm i mirë
D2 - Diametri i fund të mirë
H - Thellësi

Përveç kësaj, ju mund të specifikoni koston e gërmuar e mirë dhe koston e heqjes së tokës.

Llogaritja e vëllimit të

Ekzistojnë tri opsione për furnizimin me ujë të shtëpive private. Ju mund të shpuar një vrimë veten, ju mund të punësojë një profesionist për këtë, por ju mund të gërmoj në vend të mirë. Të gjitha metodat kanë dy avantazhe dhe disavantazhe. Shumë njerëz preferojnë të organizojmë në faqen tuaj të mirë, sepse ajo është e lirë, ajo mund të përdoret për më shumë se 50 vjet dhe një ndërtesë të pastër është shumë më e lehtë se sa e pusit. Përveç gërmimi puseve nuk kërkon leje të posaçme. Megjithatë, për të gërmoj një pus në vend, ju duhet së pari të bëjë disa llogaritje. Kjo do të ndihmojë në programin tonë llogaritje. Të gjitha që ju duhet është të plotësoni në thellësi fushë kërkuar të mirë, diametri i saj e sipërme dhe të ulëta dhe kostot gërmimet në zonën tuaj, software do të llogaritur vëllimin e pusit, dhe kostoja e vlerësuar e gërmimi.

Well-fundosje

E para dhe më kryesorja në një të veçantë të mirë-fundosja është një vend i zgjedhur për të. Është e rëndësishme për të mbyllur atë brenda një rrezeje prej 50 metra nuk ishte ruajtja e plehut papastërtitë dhe të tjera që mund të ndikojnë në cilësinë e ujit. Kjo nuk është e nevojshme për të rregulluar një më shumë se 5 metra nga shtëpia. Përndryshe ekziston rreziku i dëmtimit të themelimit të shtëpisë për shkak të kullimin e tokës.
Ajo është gjithashtu e rëndësishme për të përcaktuar thellësinë e pusit. Për ta bërë këtë, ju mund ta dini thellësinë e strukturave të ngjashme në zonat fqinje, ose vrimë para-shpuar.
Ju lutem vini re se ju nuk mund të gërmoj një pus në çdo kohë të vitit. Ajo është mirë të përshtatshme për këtë periudhë nga qershori deri në shtator. Në këtë kohë, aquifer është i ulët, që do të thotë se ju nuk do të jetë mashtruese nga shtresat e sipërme të ujit që mund të mbeten pas përmbytjeve pranverore.
Gjë tjetër që ju duhet të shqetësuar rreth është se si ju do të forcojnë muret e pusit. Ka disa opsione. Kjo është një, druri konkrete monolit dhe tulla. Secila prej këtyre metodave është për të forcuar disa avantazhe. Kështu, një druri është më e lirë. Por duke bërë kështu që ai nuk do të zgjasë. Jeta e shërbimit të 15 vjet. Për më tepër, ajo duhet të pastrohen çdo vit nga llum. Përveç kësaj gjatë gërmimin e mureve gropë nuk janë përforcuar, duke shkaktuar rrezikun e shembjes së tokës.
Mirë monolit konkrete që eliminon depërtimin e ujit sipërfaqësor në pus. Por për të bërë këtë edhe për një kohë të gjatë, dhe kostoja do të jetë dukshëm më i shtrenjtë. Këtu ju keni dy mundësi. Ose të bëjë forma konkrete për forcimin e mureve apo të blerë nga vetë ato. Para se të vendoset se si të procedojë, ju lutem vini re se unaza konkrete fabrikës ato të forta ju mund të bëni vetë. Por, sigurisht, dhe ata do të kushtojë më shumë.
Ndërtimi edhe i tullave kërkon aftësi të veçanta dhe trajnime të gjerë. Muret duhet të përforcuar dhe për të ndërtuar një themel të tullave. Por, si beton, tulla, nuk lejon depërtimin në pusi uji sipërfaqësor.

Pas një përgatitur mirë

Çfarëdo lloji i pajisjes që ju zgjidhni të mirë, nga koha në kohë ajo duhet të jetë dezinfektuar. Pastrimi duhet të bëhet të paktën dy herë në vit dhe më shpesh nëse merrni edhe objekte të huaja. Për të pastruar edhe nga ajo me një pompë uji pompohet. Pastaj, shkoni poshtë, ne kemi bërë procedurat e nevojshme trajtimit. Kur çështje të huaj, baltë, rërë dhe i poshtër janë hequr nga dysheme dhe mure të mirë, dezinfektoj. Për këtë muret fund të pusit me një fshesë ose furçë me një llak marr një sy gjumë të gjatë zbardh.
Edhe një herë e mbushur mirë me ujë, ai duhet gjithashtu të bëjë një zgjidhje klor prej 150 mg në 1 litër ujë. Uji është përzier dhe të mbuluar edhe me një kapak, u largua për dy orë. Uji është derdhur pastaj përsëri, dhe i lau edhe me ujë të pastër. Procedura përsëritet deri në erë klor zhduket.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Aplikacioni është më i përshtatshëm për të punuar me të
Google Play
Politika e privatësisë
Ju nuk keni llogaritjet ruajtur.
Regjistrohuni ose shenjë që do të jetë në gjendje për të ruajtur llogaritjet e tyre dhe për të dërguar me postë.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa