Makina llogaritëse llogaritjet tuaja Hyrje
shqipe

Llogaritja e numrit të materialit bazë kolone


shkalla e vizatimit 1:

Specifikoni llojin e kolonësSpecifikoni dimensionet e shtyllat e themelimit

Lartësia e A
Lartësia e kolonës H

Madhësi B
Madhësi B1
Madhësi D
Madhësi D1

Bare përforcim në kolona ARM1

Specifikoni dimensionet e bodrum

Gjerësi X
Gjatësi Y
Numri i poleve X1
Numri i poleve Y1

Columns nën tërë shtëpisë S

Specifikoni dimensionet e skarë

Gjerësi E
Lartësi F

Numri i rreshtave të ndeshjeve ARM2
Diametri i shufrave te armimit ARMD

Përbërja e betonit

Çimento për metër kub të betonit

Proporcionet e betonit sipas peshës
çimento : rërë : rruge e asfaltuar
: :

Hyjnë në koston e materialeve të ndërtimit

çimento (50 kgs në thes)
rërë (për 1 ton)
rruge e asfaltuar (për 1 ton)
Armaturë (për 1 ton)


Llogaritja e numrit të materialit bazë kolone


Kolone dhe themeli grumbull Llogaritja e numrit të materialit bazë kolone Llogaritja e numrit të materialit bazë kolone
Zgjidhni llojin e shtyllave themel

Kjo mund të jetë shtylla me bazë të rrumbullakët ose drejtkëndëshe. Dhe me një pjesë të rrumbullakët ose drejtkëndor kryesore.

Specifikoni dimensionet ne milimetra

B - Gjerësia ose diametër.
H - Lartësia e trupit kryesor.

A - Lartësia e kolonës. Nëse grumbull asnjë arsye, atëherë nuk e specifikon këtë madhësi.
D - Gjerësia ose diametri i bazës.

D1 - Length për një bazë drejtkëndëshe.
B1 - Gjerësia për një kolonë drejtkëndëshe.
Kur kalojnë raundin e-seksione, këto dimensione nuk janë të përfshirë në llogaritje.

Përmasat kolone bazë

X - Gjerësia e fondacionit.
Y - Gjatësia e fondacionit.

X1 - Numri i kollonave në gjerësi, duke përfshirë shtyllat në qoshet.
Y1 - Numri i kollonave në gjatësi, duke përfshirë shtyllat në qoshet.

S - Nëse zgjedhur, do të llogaritet polet vendosura në mënyrë uniforme në gjithë shtëpinë. Nëse jo, atëherë vetëm shtyllat rreth perimetrit të fondacionit.

Përmasat skarë

E - Gjerësia e skarë.
F - Lartësia e skarë.
Nëse llogaritja e një skarë monolit nuk është e nevojshme, nuk specifikon dimensionet.

Armaturë

ARM1 - Numri i bare përforcim në kolonën e njëjtë.
ARM2 - Numri i rreshtave të valvulave në skarë e ushqimit.
ARMD - Diametri i përforcim. Treguar gjithmonë në milimetra.
Nëse përforcim nuk është e nevojshme, për të përcaktuar vlerat në 0.

Shkruani sasinë e çimentos për prodhimin e një metër kub beton. Në kilogram.
Specifikoni raportin për prodhimin e betonit, me peshë. Këto të dhëna janë të ndryshme në secilin rast.
Ata varen nga lloji i çimentos, madhësia zhavorr dhe teknologjisë ndërtimore. Përsosin ato nga furnizuesit e lëndëve të ndërtimit.

Për të llogaritur koston e paracaktuar të materialeve të ndërtimit tregojnë se çmimet e tyre.

Si rezultat i kësaj, programi automatikisht llogarit:
Distanca në mes të shtyllave të themelimit dhe numrin e tyre.
Volumi i betonit për një kolonë të vetme, veç e veç për krye dhe në fund.
Shuma e betonit për skarë.
Gjatësia dhe pesha e numrit të kërkuar të ndeshjeve.
Kostoja e materialeve të ndërtimit për themelimin e pajisjes monolit kolonë apo grumbull të skarë.
Vizatimet do të japë një ide të përgjithshme dhe do të ndihmojë në hartimin e themeleve grumbull.


Për banjot dhe shtëpitë pa bodrume, shtëpitë me mure të lehta dhe ndërtesat e tullave, ku të aplikojnë zhvesh themel nuk është ekonomike, është përdorur shpesh themel skelë. Çështja e tij llogaritjen konsumon, por me programin tonë të numërimit nuk do të marrë shumë nga koha juaj. Të gjithë ju duhet të bëni është të plotësoni në fushat përkatëse në përputhje me udhëzimet dhe ju do te merrni informacion mbi materialet e nevojshme për ndërtimin, gjeni numrin dhe vlerën totale.

Përshkrim i shkurtër i

Pier themel formë e shtylla, të cilat janë të kombinuara me skarë. Këto polet janë të vendosura në qoshet e strukturës së ardhmes, si dhe në kryqëzimet e mureve, ose vetëm në bazë të mbante mure të rënda, trarëve dhe strukturat kritike. Në ato vende ku ngarkesa është më e madhe. Skarë për të rritur bazën skelë, dhe ka përforcuar ura formë midis shtyllave.

Aty ku nuk është e nevojshme të aplikoni themeli skelë

Aplikoni Pier Fondacioni nuk është e rekomanduar, ku ka toka lëviz apo të dobët, të tilla si torfe ose ujë të ngopura tokë argjilore. Ju nuk duhet të përdorin këtë lloj të themelimit, si dhe në zonat ku ka një rënie të mprehtë vertikale.

Avantazhet

Pier Fondacioni ka një numër të avantazheve që e bëjnë atë një zgjidhje ideale për ndërtimin e shtëpive private. Kjo është më e lirë se sa kasetë ose pllakë themel, kursyer, materialeve të ndërtimit dhe koston e ndërtimit të saj, siguron tkurrje pak dhe zvogëlon sipërfaqe totale prej bodrum. Ky fondacion në mënyrë efektive reziston rrënon të acar heaving e tokës.

Materiale

Në varësi të peshës dhe numri i kateve të shtëpisë duhet të zgjidhen dhe materialet për themel. Kjo është konkrete, guri tulla, beton dhe përforcuar. Sipas llojit të materialit të zgjedhur dhe minimale seksion kryq kolona. Kështu, për nga madhësia konkret shtyllat seksion nuk duhet të jetë më pak se 400 mm, për mur dhe më pak se 600 mm, 380 mm tullave, në qoftë se ajo është mbi nivelin e tokës dhe 250 mm, nëse teknologjia është përdorur për salcë zabirkoy.

Ndërtimi i fondacionit

Para se të fillojë ndërtimin, ju keni nevojë për të gjetur thellësinë e tokës, ngrirjen llojin dhe përbërjen e tokës, kështu që ju të merrni atë një zëvendësim, dhe vendndodhjen e nivelit të ujërave nëntokësore për të identifikuar nevojën për kullimin dhe hidroizolim. Ndërtimi i themelimit skelë shkon në 9 faza të njëpasnjëshme.
1. Punët përgatitore, të cilat janë faqe të pastër ndërtimit.
2. Shënuar themel, kur tokës është shënuar sipas draftit.
3. Gërmimi vrima.
4. Formwork për shtyllat.
5. Pajisje instalimit.
6. Plotësoni shtyllat.
7. Prodhim skarë.
8. Ndërtimi i zabirki ashtuquajturës ose surrat mur midis shtyllave.
9. Masat për hidroizolim bodrum.

Pikët rëndësishme

Në qoftë se shtëpia është duke u ndërtuar në tokë heaving, ajo nuk mund të shtyhet ndërtimi filloi. Nëse lihet bosh themeli për të dimrit, mund të deformohet.
Mbushur vetëm mbështetjen konkrete të qëndrojë për 30 ditë. Gjatë kësaj periudhe, pesha e tyre nuk është e rekomanduar.
Për prodhimin e betonit punon mirë për markë cimentos M400, dhe si një zhavorr filler dhe rërë trashë.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Aplikacioni është më i përshtatshëm për të punuar me të
Google Play
Politika e privatësisë
Ju nuk keni llogaritjet ruajtur.
Regjistrohuni ose shenjë që do të jetë në gjendje për të ruajtur llogaritjet e tyre dhe për të dërguar me postë.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa