Makina llogaritëse llogaritjet tuaja Hyrje
shqipe

Zhvillimi i një kapuçi shkarkimi

shkalla e vizatimit 1:

Përmasat

LlogaritjaGjerësi E
Gjatësi F
Madhësi G
Angle U


Modeli i zhvillimit të një kapuçi shkarkimi në formën e një piramide të cunguar


Dimensionet e një piramide të cunguar Modeli i zhvillimit të kapuçit të shkarkimit
X - Gjerësia e bazës së poshtme.
Y - Lartësia e piramidës.
F - Gjatësia e sipërme e bazës.
E - Gjerësia e bazës së sipërme.
G - Gjatësia e faqes anësore të piramidës. Apofema.
U - Këndi i prirjes së piramidës.

Opsionet e pagesës në internet.

Llogaritësi ju lejon të llogaritni parametrat e një piramide të cunguar tetrahedral me një bazë drejtkëndore. Kjo është e dobishme për llogaritjen e aspiratorëve të shkarkimit për ventilim, një kapuç për një kuzhinë ose Barbecue, ose një kapuç për një tub oxhak.

Si të përdorni llogaritjen.

Zgjidhni dimensionet me të cilat do të bëhet llogaritja. Jepni dimensionet dhe këndet e njohura të piramidës. Klikoni butonin Llogarit. Si rezultat i llogaritjes, krijohen vizatime të modelit të kapakut.
Vizatimet tregojnë dimensionet e pjesëve individuale për modelin e një piramide të cunguar.
Krijohen gjithashtu vizatime: pamja e përparme dhe pamja anësore.

Nëse madhësia e E është e barabartë me madhësinë e F, atëherë do të ketë një piramidë të rregullt të cunguar.
Nëse dimensionet janë E=0 dhe F=0, atëherë do të ketë një piramidë të rregullt.

Si rezultat i llogaritjes, mund të zbuloni:

Këndi i prirjes së piramidës, nëse nuk dihej.
Prerja e këndeve në zhvillim.
Zona e sipërme dhe të gjitha sipërfaqet anësore.
Sipërfaqja e bazës së poshtme.
Vëllimi i piramidës.
Dimensionet e fletës së pjesës së punës.

Kujdes. Mos harroni të shtoni shtesa për palosjet për të lidhur pjesët e kapuçit.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Aplikacioni është më i përshtatshëm për të punuar me të
Google Play
Politika e privatësisë
Ju nuk keni llogaritjet ruajtur.
Regjistrohuni ose shenjë që do të jetë në gjendje për të ruajtur llogaritjet e tyre dhe për të dërguar me postë.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa