Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на добро


Изработка на скала 1:

Наведете димензиите во метри

Длабочина H
Топ дијаметар D1
Долниот дијаметарот на D2

Наведете вредноста на ископувањето работа

Ископ (за 1 кубен метар)
Отстранување на почвата (за 1 кубен метар)Пресметка на добро или бунари цилиндрични


димензии на добро
Наведете димензиите во метри

D1 - Горниот дијаметар на добро
D2 - Дијаметарот на дното на и
H - Длабочина

Исто така, можете да наведете цена на ископување на добро и трошоците за отстранување на почвата.

Пресметување на волумен

Постојат три опции за водоснабдување на приватните домови. Можете да вежба дупка себе, може да ангажира професионални за ова, но може да се копа на локалитетот добро. Сите методи имаат и предности и недостатоци. Многу луѓе претпочитаат да организира на вашиот сајт и, поради тоа што е евтин, може да се користи за повеќе од 50 години и чиста зграда е многу полесно отколку добро. Покрај копаат бунари не бара специјална дозвола. Сепак, да се ископа и на сајтот, прво мора да направи некои пресметки. Тоа ќе им помогне на нашите пресметка програма. Сите што ви треба е да ги пополните сите потребни областа длабочината на добро, неговата горните и долните дијаметар и ископување трошоци во вашата област, софтверот ќе го пресмета волуменот на добро, и на проценетите трошоци за копање.

Добро тоне

На прво и основно во посебен добро тоне е избор место за него. Важно е тој да се затвори во радиус од 50 метри не беше складирање на ѓубриво и други нечистотии кои можат да влијаат на квалитетот на водата. Тоа не е потребно да се организира и поблиску од 5 метри од куќата. Инаку постои ризик од оштетување на темелите на куќата, поради истекување на почвата.
Исто така е важно да се утврди длабочината на добро. Да го направите ова, можете да знаат длабочината на слични структури во соседните области, или пред-дупчат дупка.
Ве молиме имајте предвид дека не можете да се ископа и во секое време од годината. Тоа е најдобро одговара за овој период од јуни до септември. Во тоа време, на издан е ниска, што значи дека не ќе биде погрешно од горните слоеви на вода кои би можеле да останат по пролетта поплави.
Следното нешто што треба да се грижи за тоа како ќе ги зајакне ѕидовите на добро. Постојат неколку опции. Ова е дрво, монолитни бетонски и тула. Секој од овие методи е да се зајакне одредени предности. Така, дрва е најевтиниот. Но во тоа нема да трае. Работен век од 15 години. Покрај тоа, таа треба да се чистат секоја година од тиња. Покрај тоа во текот на копање на јама ѕидови не се засилени, поради ризикот од колапс на земјата.
Монолитен конкретни добро што ја елиминира појава на површинска вода во бунарот. Но да го стори тоа и за многу подолго, а цената ќе биде значително поскапи. Тука имаш две опции. Или да направи конкретни форми за зајакнување на ѕидовите од себе или ги купуваат. Пред да се одлучат како да се продолжи, ве молиме забележете дека фабриката бетонски прстени посилни оние што може да се направи. Но, се разбира, и тие ќе чинат повеќе.
И изградба на тули бара посебни вештини и обука. Ѕидовите треба да се зајакне и да се изгради една тула основа. Но, како и бетон, цигла, не дозволува упад во и на површинските води.

По добро подготвени

Без оглед на типот на уредот го изберете добро, од време на време треба да бидат дезинфицирани. Чистење треба да се направи барем два пати годишно и почесто ако добро се странски објекти. За чистење на и надвор од неа со пумпа пумпа вода. Потоа, одете надолу, ние ги направат потребните процедури за лекување. Кога туѓа материја, тиња, песок и нечистотија се отстранува од подот и ѕидовите на добро, дезинфицираат. За таа цел ѕидовите на добро со метла или четка со долга дремат спреј на белилото.
Уште еднаш и полни со вода, исто така, треба да се направи хлор решение од 150 mg на 1 литар вода. Водата е измешана и добро покриени со капак, заминал за два часа. Водата потоа се испумпува, повторно, и измиени и со чиста вода. Постапката се повторува се додека хлор мирис исчезнува.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa