Makina llogaritëse llogaritjet tuaja Hyrje
shqipe

Llogarit Kredi


Shuma e kredisë
Termi kredisë në muaj
Normë interesi

Pagesa pensioni
Pagesa të diferencuara


Llogarit Kredi

Shënoni shumën dhe afatin e kredisë, normat e interesit dhe llojin e pagesës.
Llogaritësi do të llogarisë shumën e pagesave, borxhit dhe koston e kredisë.

Më shumë njerëz dhe më shumë për blerjet e mëdha janë shërbimet kreditimit. Bankat dhe jo-bankat ofrojnë një kredi për një shumëllojshmëri të kushteve. Kur ju keni marrë një kredi të madhe, për shembull, për të blerë një apartament, një makinë, një kredi për të ndërtuar një zhvillim shtëpi apo të biznesit, është e rëndësishme të dini se kredia do të jetë në gjendje të bëjë. Të jetë i sigurt për zgjedhjen e një program kredie, ne ju sugjerojmë të përdorni Llogaritësi tonë të kredisë. Hyjnë në fushat përkatëse shumën e kredisë, afati i kredisë në muaj dhe normës së interesit, dhe të përcaktojë llojin e pagesës - pensioni ose diferenciale, dhe ju mund të gjeni se cila nga pagesat në kredi është për të paguar borxhet, dhe sa për të paguar jashtë interesit të kredisë, bilanci Borxhi i saj për muaj, shuma e pagesë të tepërt, si një muaj, dhe për tërë mandatit të kredisë, si dhe norma reale e interesit në kredi.

Pagesa të diferencuara

Një mënyrë e diferencuar për shlyerjen e borxhit mbi shumën e kredisë të kredisë është e ndarë në pjesë të barabarta. Këto aksione përfaqësojnë pjesën më të madhe të pagesave mujore. Paraqesin interesin e mbetur në pjesën e bilancit të papaguar të kredisë. Kështu muaj në pagim muaj zvogëlohet.
Në këtë metodë e shlyerjes së kredisë ka meta e saj.
Kryesor është se një kredi me një mënyrë për shlyerjen e borxhit më të vështirë për të marrë.
Banka ka për të llogaritur shumën maksimale të kredisë, duke u bazuar në faktin nëse huamarrësi është në gjendje të paguajë primin e parë. Kjo do të thotë se për të marrë një hua të tillë është e nevojshme që të ketë një të ardhura të larta. Në disa raste, ai mund të ndihmojë garantuesit lirimin me kusht ose bashkë-huamarrësit tërheqje.
Një tjetër pengesë është se gjysma e parë e pagesës në kredimarrësin është veçanërisht e rëndë. Në qoftë se kjo është një kredi e madhe ajo mund të jetë një barrë e rëndë për huamarrësit. Por në të ardhmen, kjo mund të kthehet në një mungesë dinjiteti. Inflacioni në rënie të interesit dhe pagesat bëhen më pak të vështirë.

Pagesa pensioni

Metoda Kur pensioni i shlyerjes së borxheve në kredi është i ndarë në pjesë të barabarta nuk është vetëm shuma e borxhit, por edhe interes në atë për periudhën e kredisë të tërë. Kështu, huamarrësi paguan kontributet e përmasave të barabartë për kohëzgjatjen e pagesave. Sot kjo metodë e pagesës është përdorur nga shumica e bankave komerciale. Pengesë kryesore e pagesave që pensioni pagesë të tepërt të kredisë do të jetë më i lartë se sistemi diferencuar. Për më tepër pagesa pensioni sistemi supozon se gjysma e parë e periudhës së kredisë që ju të paguani kredisë së shumti interesit. Por shuma e borxhit kryesor në këtë periudhë mbetet pothuajse i paprekur.

Prodhim

Nëse keni nevojë për të marrë hua një sasi të madhe dhe nuk kanë në plan për të shlyer para kohe atë, ju do të takohet me kredi me sistemin e pagesave pensioni.
Në raste të tjera, sidomos kur është fjala për kredi afatgjata, ajo është e mirë për të zgjedhur një bankë që ofron kredi me pagesa të diferencuara.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Aplikacioni është më i përshtatshëm për të punuar me të
Google Play
Ju nuk keni llogaritjet ruajtur.
Regjistrohuni ose shenjë që do të jetë në gjendje për të ruajtur llogaritjet e tyre dhe për të dërguar me postë.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa
Politika e privatësisë