Makina llogaritëse llogaritjet tuaja Hyrje
shqipe

Llogaritja e kanalit


shkalla e vizatimit 1:

Specifikoni dimensionet në metra

Gjatësia e kanalit L
Gjerësi A
Gjerësi B
Thellësi H

Specifikoni vlerën e punës së gërmimeve

Gërmime arkeologjike (për 1 metër kub)
Largimi i dheut (për 1 metër kub)Llogaritja e llogore apo kanale

Llogore
Specifikoni dimensionet në metra

L - Gjatësia totale e kanalit ose gropë
A - gjerësi në krye
B - width fund
H - thellësi llogore

Programi i konsideron volumin dhe sipërfaqes së Hendekut.
Në qoftë se gjerësia e krye dhe në fund të kanalit është e ndryshme, nuk do të jetë një shtesë në volum, vlerësuar i dobishëm C dhe Shuma e shpat D.

Llogaritja e kanalit

Për telekomunikacionet, tuba për ngrohje, kanalizime apo shirrita instalimi themeli në pronën tuaj, ju mund të kenë nevojë për të hapnin llogore. Ju mund të ftojë një specialist për këtë, por ju mund të bëni punën vetë. Por në fakt, në të dy rastet ju duhet të dini disa nga karakteristikat e kanalit. Pagimin e tyre do të ndihmojë në programin tonë. Bazuar në gjatësi, gjerësi dhe thellësinë e kanalit, ajo do të përcaktojë vëllimin e saj dhe sipërfaqe. Në rast se gjerësia e krye dhe në fund të kanalit janë të ndryshme, dhe do të llogaritet si shpatet e vëllimit neto. Llogaritja e llogore do të ju ndihmojë jo vetëm të lehtësuar punën tuaj, por edhe të llogaritur koston e punimeve tokë, në qoftë se ju vendosni të përdorni shërbimet e specialistëve.

Trenching

Ka tre mënyra për të gërmuar llogore. Kjo llogore gërmimi me dorë, duke përdorur një plug dore dhe trenchers.
Për rastin e parë është përdorur zakonisht në vende ku nuk ka qasje në pajisje të veçantë. Kjo është një metodë mjaft e mundimshme llogore gërmime arkeologjike, e cila është ndikuar fuqimisht nga cilësisë së tokës.
Transhe dorë të zvogëlojë kohën e punëve të tilla. Ajo mund të blihen ose merren me qira. Ju gjithashtu mund të urdhërojë gërmimin e një hendek në një shërbim profesional. Pastaj ai kryen një profesionist.
Ekskavator është përdorur, ku komplot mund të përzënë pajisjet e ndërtimit, si dhe ku ka shumë punë. Para se ju merrni me qira një backhoe duhet të gjejnë gjerësinë e kanalit fund të marr makinën me madhësinë e kovë, që korrespondon me atë.
Nëse ju vendosni për të gërmoj një hendek veten, para së gjithash ju duhet të dini se për një lloj të ndryshme të punës kërkon një thellësi të caktuar të kanalit. Për shembull, për kabllo, zakonisht duke gërmuar një thellësi prej 70 cm llogore Për kanalizime kërkon një hendek të thellë. Është e dëshirueshme që thellësia e kjo ishte më shumë se një metër thellësi të tokës ngrirjes.
Gjerësia e kanalit ndikuar edhe nga lloji i punës së kryer. Gjerësia më e vogël e kanalit matet përgjatë fund dhe duhet të përputhen me llojin dhe madhësinë e rafte në tubacionet e saj.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Aplikacioni është më i përshtatshëm për të punuar me të
Google Play
Politika e privatësisë
Ju nuk keni llogaritjet ruajtur.
Regjistrohuni ose shenjë që do të jetë në gjendje për të ruajtur llogaritjet e tyre dhe për të dërguar me postë.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa