Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметување на бројот на колонообразен база на материјал


Изработка на скала 1:

Определи го типот на колонаНаведете димензиите на основата столбови

На висината на A
Висината на колоната H

Големина B
Големина B1
Големина D
Големина D1

Засилување барови во колони ARM1

Наведете димензиите на подрумот

Ширина X
Должина Y
Бројот на полови X1
Бројот на полови Y1

Колони под целата куќа S

Наведете димензиите на grillage

Ширина E
Висина F

Број на редови на тела ARM2
Дијаметар на арматура ARMD

Состав на конкретни

Цемент за кубен метар од бетон

Пропорциите на бетон со тежина
цемент : песок : кршен камен
: :

Внесете ја цената на градежни материјали

цемент (50 килограми по торба)
песок (за 1 тон)
кршен камен (за 1 тон)
Арматура (за 1 тон)


Пресметување на бројот на колонообразен база на материјал


Колонообразен и куп основа Пресметување на бројот на колонообразен база на материјал Пресметување на бројот на колонообразен база на материјал
Одберете го типот на основа купови

Ова може да биде столбови со кружни или правоаголна основа. И со кружни или правоаголна главниот дел.

Наведете димензии во милиметри

B - Ширина или дијаметар.
H - Висината на главното тело.

A - Висината на колоната. Ако куп е без причина, тогаш не се прецизира оваа големина.
D - Ширина или дијаметар на основата.

D1 - Должина за правоаголна основа.
B1 - Ширина за правоаголен колона.
Кога круг пресеците, овие димензии не се вклучени во пресметката.

Димензии колонообразен база

X - Ширината на фондацијата.
Y - Должината на фондацијата.

X1 - Бројот на колони во ширина, вклучувајќи го и столбови на аглите.
Y1 - Бројот на колони во должина, вклучувајќи го и столбови на аглите.

S - Ако е означено, ќе се пресметува столбови наоѓа рамномерно под целата куќа. Ако не, тогаш само колони околу периметарот на фондацијата.

Димензии grillage

E - Ширината на grillage.
F - Висината на grillage.
Ако пресметката на монолитен grillage не е потребен, не се определи димензиите.

Арматура

ARM1 - Бројот на засилување барови во истата колона.
ARM2 - Број на редови на вентили во хранат grillage.
ARMD - Дијаметар на арматурата. Секогаш индицирана во милиметри.
Ако засилување не е потребно, во собата на вредности во 0.

Внесете го количеството на цемент за производство на еден кубен метар на бетон. Во килограми.
Наведете дел за производство на бетон, од тежината. Овие податоци се различни во секој случај.
Тие зависат од видот на цемент, чакал големина, како и градежни технологии. Насочите нив од снабдувачи на градежни материјали.

Да се пресмета на проценетите трошоци за градежни материјали укажуваат на нивните цени.

Како резултат на тоа, програмата автоматски го пресметува:
Растојанието помеѓу основа купови и нивниот број.
Обемот на бетон за една колона, посебно за врвот и дното.
Износот на бетон за grillage.
Должината и тежината на потребниот број на тела.
Цената на градежни материјали за уредот монолитен колона или куп основа на grillage.
На цртежи ќе им даде општа идеја и ќе им помогне во дизајнот на куп фондации.


За бањи и куќи без подруми, домови со лесни ѕидови и градби од тула, каде да се обратат лента основа не е економичен, често се користи пристаништето основа. Неговата пресметка одзема афера, но со нашите броење програма не ќе ги преземе голем дел од вашето време. Се што треба да направите е да се пополни во соодветните полиња, според инструкциите и ќе добиете информации за материјалите потребни за изградба, се најде бројот и вкупната вредност.

Краток опис на

Пјер основа форма на столбови, кои се во комбинација со grillage. Овие столбови се наоѓаат на работ на структурата на иднината, како и на раскрсници на ѕидови, под или само носи тешки ѕидови, греди и критички структури. Во оние места каде што товарот е најголема. Grillage за зајакнување на пристаништето основа, и засилен форма мостови помеѓу столбовите.

Каде што не е потребно да се применат пристаништето основа

Применуваат крило основа не се препорачува таму каде што се движат или слаби почви, како тресет или вода-заситени глина почви. Вие не треба да користат овој тип на фондацијата, како и во области каде што е остар вертикална капка.

Предности

Пјер Фондацијата има голем број на предности кои го прават тоа идеално решение за изградба на приватни куќи. Тоа е поевтино отколку лента или плоча основа, скромен, градежни материјали и трошоците за нејзината изградба, обезбедува помалку собирање и ја намалува вкупната површина на подрум. Оваа фондација ефикасно противи на ravages на мраз укине на почвата.

Материјали

Во зависност од тежината и бројот на ката на куќата треба да бидат избрани и материјали за фондацијата. Ова е камен, тула, бетонски и армирано бетонски. Според видот на материјал селектиран и минималните пресек колони. Така, за бетонски столбови дел големина не треба да биде помал од 400 mm, за ѕидот и помалку од 600 mm, 380 mm тула, ако е над нивото на земјата и 250 mm, ако технологија се користи за облекување zabirkoy.

Изградбата на темелите

Пред да се започне изградба, треба да дознаете длабочината на почвата замрзнување, видот и составот на почвата, така што ќе го добие замена, и локацијата на подземните води ниво да се идентификува потребата за дренажа и водоотпорност. Изградбата на пристаништето основа работи во 9 последователни фази.
1. Подготвителни работи, кои се чисти градилиштето.
2. Одбележување на фондацијата, кога земјиштето е означен во согласност со нацрт.
3. Копа дупки.
4. Кофражни за столбови.
5. Инсталација фитинзи.
6. Пополнете столбови.
7. Производство grillage.
8. Изградба на т.н. zabirki или муцката на ѕидот меѓу столбовите.
9. Мерки за хидроизолација подрумот.

Важна поени

Ако куќата е изградена на немирното почви, тоа не може да се одложи започна изградбата. Доколку се остави празно основа за зима, тоа може да се деформира.
Само исполнет конкретна поддршка да стои 30 дена. Во овој период, нивната тежина не се препорачува.
За производство на бетонски работи најдобро за цемент бренд M400, и како пополнувач чакал и крупен песок.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa