Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Заем Калкулатор


Износ на кредит
Кредитот мандат во месеци
Каматна стапка

Ануитет исплати
Диференцирани исплатиЗаем Калкулатор

Укажуваат на износот и времетраењето на заемот, каматните стапки и видот на плаќање.
Калкулаторот ќе го пресмета износот на плаќања, долгови и цената на кредит.

Повеќе и повеќе луѓе за големи купувања се заеми услуги. Банки и не-банки нудат на заем во различни услови. Кога ќе се земе голем заем, на пример, да се купи стан, автомобил, заем за изградба на куќа или развој на бизнисот, важно е да се знае дека заемот ќе биде во можност да се направи. За да бидете сигурни за избор на заем програма, ние Ви препорачуваме да ги користат нашите кредитен калкулатор. Внесете во формуларот на износот на кредитот, рокот на заемот во месеци и каматна стапка, и да го одредите типот на плаќање - ануитет или диференцијал, и што можете да дознаете кој од плаќање на кредитот е да се платат долговите, и колку да платат камата на заемот, билансот својот долг за неколку месеци, износот на преплатување како месец, а за целиот кредитот мандат, а реална каматна стапка на кредитот.

Диференцирани исплати

А диференцирани начин да отплата на долгот од износот на кредитот на кредитот е поделена на еднакви делови. Овие акции претставуваат дел од месечни рати. Претставуваат остаток на интерес од страна на неплатени рамнотежа на кредитот. Така месец на месец исплата намалува.
Во овој метод на отплата на кредитот има свои недостатоци.
Главната е дека заемот со еден начин да отплата на долгот повеќе тешко да се добие.
Банката треба да се пресмета максималниот износ на кредитот, врз основа на тоа дали должникот е во можност да плати првата премија. Ова значи дека за да се добие таков кредит се бара да имаат високи примања. Во некои случаи, може да помогне кауција гаранти или ко-должници атракција.
Друг недостаток е тоа што во првата половина на исплата на заемопримачот е особено тешка. Ако тоа е голем заем може да биде тежок товар за корисникот на кредит. Но во иднина, ова би можело да се претвори во недостаток достоинство. Инфлацијата и намалувањето на каматните исплати направени помали.

Ануитет исплати

Кога ануитет метод на отплата на долговите на заемот е поделен на еднакви делови не е само износот на долгот, но исто така и камата на него за целото времетраење на заемот. Така, заемопримачот плаќа придонесите на еднаква големина за време на траењето на плаќања. Денес овој метод на плаќање се користи од страна на повеќето комерцијални банки. Главниот недостаток на ануитет исплати што преплатување на кредитот ќе биде повисока од диференциран систем. Понатаму ануитет платниот систем се претпоставува дека првата половина на кредитот период ќе плаќаат најмногу интерес заем. Но, главната износот на долгот во овој период останува речиси недопрени.

Излез

Ако треба да позајмите голема сума и не планираат да го отплати предвреме, ќе се пријде на заем со ануитет платниот систем.
Во други случаи, особено кога станува збор за долгорочни кредити, најдобро е да се избере банка која нуди кредити со диференцирани исплати.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa