Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Развој на издувна хауба

Изработка на скала 1:

Димензии

ПресметкаШирина E
Должина F
Големина G
Агол U


Развој-шема на издувна хауба во форма на скратена пирамида


Димензии на скратена пирамида Развој-шема на издувна хауба
X - Ширина на долната основа.
Y - Висина на пирамидата.
F - Должина на горната основа.
E - Ширина на горната основа.
G - Должината на страничното лице на пирамидата. Апофема.
U - Аголот на наклон на пирамидата.

Опции за онлајн плаќање.

Калкулаторот ви овозможува да ги пресметате параметрите на тетраедрална скратена пирамида со правоаголна основа. Ова е корисно за пресметување на издувните аспиратори за вентилација, хауба за кујна или скара или аспиратор за цевка за оџак.

Како да се користи пресметката.

Изберете ги димензиите со кои ќе се направи пресметката. Наведете ги познатите димензии и агли на пирамидата. Кликнете на копчето Пресметај. Како резултат на пресметката, се генерираат цртежи на шаблонот на капачето.
Цртежите ги прикажуваат димензиите на поединечните делови за моделот на скратена пирамида.
Се генерираат и цртежи: преден и страничен поглед.

Ако големината на Е е еднаква на големината на F, тогаш ќе има правилна скратена пирамида.
Ако димензиите се E=0 и F=0, тогаш ќе има правилна пирамида.

Како резултат на пресметката, можете да дознаете:

Аголот на наклон на пирамидата, ако не бил познат.
Сечење агли на развојот.
Областа на горните и сите странични површини.
Површина на долната основа.
Волумен на пирамидата.
Димензии на листот на работното парче.

Внимание. Не заборавајте да додадете додатоци за наборите за поврзување на деловите на аспираторот.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa