Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на ровот


Изработка на скала 1:

Наведете димензиите во метри

Должината на ровот L
Ширина A
Ширина B
Длабочина H

Наведете вредноста на ископувањето работа

Ископ (за 1 кубен метар)
Отстранување на почвата (за 1 кубен метар)Пресметка на ровови или ровови

Ровот
Наведете димензиите во метри

L - вкупната должина на ровот или ров
A - ширина на врвот на
B - дното ширина
H - ров длабочина

Програмата смета дека волуменот и површината на копот.
Ако ширината на врвот и на дното на ровот е различна, таму ќе биде дополнителен корисен волумен C и износот на наклон D.

Пресметка на ровот

За телекомуникации, греење цевки, канализација или инсталација лента основа на вашиот имот можеби ќе треба да копаат ровови. Можете да поканите специјалист за ова, но може да ја заврши работата себе. Но, всушност, и во двата случаи треба да знаете некои од карактеристиките на копот. Плаќање на истите ќе им помогне на нашата програма. Врз основа на должина, ширина и длабочина на ровот, ќе се утврди обемот и површина. Во случај ако ширината на врвот и на дното на ровот се различни, и ќе се пресметува како нето волумен падини. Пресметка на рововите ќе ви помогне не само поедностави вашата работа, но исто така се пресмета цената на земјани работи, ако одлучите да ги користат услугите на специјалисти.

Trenching

Постојат три начини на копање ровови. Ова ров копање со рака, со користење на рака плуг и ровокопачи.
За прв случај обично се користи на места каде што не постои пристап до посебна опрема. Ова е прилично тежок метод на копање ровови, кој е под силно влијание на квалитетот на почвата.
Страна ровови се намали времето на таквите дела. Тоа може да бидат купени или изнајмени. Можете исто така да цел копање на ровот во професионална услуга. Тогаш тоа врши професионално.
Багер се користи кога заговор може да се вози градежна опрема, како и таму каде што е многу работа. Пред да рент а ровокопач треба да се најде на ширината на ровот дното да ги собереш на автомобил со големината на корпата, која одговара на неа.
Ако одлучите да се ископа ров себе, прво на сите треба да знаете дека за различен тип на работа бара одредена длабочина на копот. На пример, за кабел, обично копање на ровот длабочина од 70 см За санитарни бара подлабоко копот. Пожелно е на длабочина од ова беше повеќе од еден метар длабочина на почвата замрзнување.
Ширината на ровот, исто така, под влијание на видот на работа. Најмалата широчина на ровот се мери по дното и мора да одговара на типот и големината на магацинот во нејзиниот цевки.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa