Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на кров материјали за покриви стан


Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

   

Наведете димензиите на покривот

Висина Y
Ширина X
Настрешница C
Должина B

Покривни материјали

Ширината на дрвени скелиња S1
Дебелината на мертек S2
Растојанието помеѓу дрвени скелиња S3
Летови до работ на покривот S4

Ширината на одбори хелиум O1
Дебелината на одбори хелиум O2
Помеѓу одбори каси R

Висина кров на состојба L1
Ширина на кров на состојба L2
Преклопување лист (%) L3






Пресметка фронтон покрив


Пресметка на фронтон на покривот покрив Пресметка на кров материјали за покриви стан Пресметка фронтон покрив Пресметка на фронтон на покривот покрив Пресметка на кров материјали за покриви стан

Наведете потребните димензии во милиметри

X - ширината на куќата
Y - висина покрив
C - големина настрешница
B - Должината на покривот
Y2 - дополнителни висина
X2 - дополнителни ширина


Помош

Програмата е дизајнирана за да се пресмета покривни материјали: износот на лист материјал (Ондулин, Nulin, чеша или метал), постилка материјал (асфалт, кров), број на плочи хелиум и дрвени скелиња.
Вие исто така може да се пресмета некои корисни димензии на покривот.

Програмата работи во два модови: едноставен фронтон покрив и покрив со две страни Gables (страна покриви), Тип 1 и тип 2.

Внимание! Ако имате покрив со една фронтон страна, а потоа ги користат за да се пресмета првиот тип 1, а потоа тип 2. И веќе од добиените податоци, го пресметува бројот на градежни материјали: фармите, плашт одбори, подлога и листови материјали.
Инаку, при пресметката може да е грешка. Впрочем, на програмата дозволува намалување на главната покрив под покривот страна Gables.

Во пресметката, ќе видите неколку броеви: големината или износот на градежен материјал половина од покривот, а во заграда - целосна големина или волумен.
При пресметување на екстра покрив - целосна големина и обем, и во заграда се два броја: големината и делокругот на еден или два повеќе покриви.

Внимание! Во пресметката на состојба на покривен материјал, имајте на ум дека програмата се наоѓа во областа на покривот.
На пример, 2,8 серија, помножи со 7,7 листови по ред. Во вистинскиот конструкциите наметнати со 3 реда.
Попрецизно да се пресмета бројот на листови на кров за да се намали висината на листот во пресметката за да се добие број на серијата.
Не заборавајте да го поставите на точно големината на преклопување.

При пресметување на волумен на материјалот на главната покрив дрвени скелиња, под режимот на тип 2, програмата не вклучува Отвор страна фронтон. Ова се должи на некои тешкотии во спроведувањето на програмата.
Можеби и јас ќе одлучи во иднина.
Меѓутоа, вишокот материјал дрвени скелиња, најверојатно, нема да исчезнат или да се направат некои усогласувања во своите пресметки.
Исто така ќе биде посебна програма за поинтелигентен пресметка на состојба на кров материјали.

И не заборавајте да купите градежни материјали треба да бидат со некои маргина за отпад.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa