Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на скалите со pivoting чекори од 90 °


Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

Вкупна висина Y
Должината на отвор X
Ширина на скали Z

Број на степени на C
Број на вртливи стадиуми C2
Број на пониски брзини C1
Дебелината на газишта W
Исфрлен раб на газишта F
Дебелината на низа T












Метод на пресметка на дрвени скали



Наведете потребните димензии скалите на вториот кат скалите на вториот кат ѕвони на скалилата

X - отворање ширина скали
Y - Вкупна висина
Z - Ширина на скали
F - Полицата чекори
W - Дебелината на газишта
C - бројот на фази
C1 - бројот на фази во долниот марш
C2 - Број на вртливи стадиуми

Помош

Пресметка на скалите со pivoting чекори од 90 °.

Дрвени скали со ротациони фази може значително да се зачува простор во куќата без да се губи удобноста и функционалноста.

При пресметката да обрнат внимание на оптимален број на ротациона нивоа. Во моето искуство најдобро фаза 3 со широчина на скалите во 80 см Повеќе - чекори ќе биде премногу тесно, а толку непријатно.

Ако јазот е само во текот на врвот на скалите, важно е кота на местото на ротација да се преклопуваат, за да се избегне повреди на главата. Тоа треба да биде не помалку од 2 метри.

Со овој дизајн на ширината на скалите има важна улога. Поради тоа што директно влијае на леснотијата на вртење чекори. Пошироката по скалите - толку е поголем бројот на чекори може да се примени без загуба на погодност.

Поради разновидноста на проекти и градби, Парапети за скали во програмата не може да се пресметуваат и се прикажуваат.

Важно е! Обрни внимание на димензиите на вртење чекори. За да се добие од големината на сцената - не заборавајте да додадете вредност на овие димензии на издаденост.

Пресметка на камен скалите не се разликува од пресметките на дрво или метал скалите. Главната работа - за да се пресмета големината на чекорите. Нивната висина нужно мора да биде иста за сите нејзини делови.

Пресметка на погодност скалите се пресметува по формула врз основа на должината на теренот.
Должината на теренот човекот е 60-66 цм, во просек - 63 см
Комфорни скалилата одговара на формулата: 2 чекор висина + длабочина на ниво = 63±3 види

Најзгодно навалите скала - од 30 ° до 40 °.
Длабочина скалила чекори треба да ги исполнуваат големина 45 чевли - не помалку од 28-30 см
Недостаток на длабочина можат да компензираат за проекција чекор.
Чекор висина треба да биде 20-25 cm

Програмата ќе подготви шематски планови скалите со ротациони фази со главните агли и димензии.
Во цртежите покажува севкупниот димензии на скалите, по повод одбележувањето на врвот од чекорите на жила, на аглите на чекори и основни димензии на чекори себе.

Се надевам дека оваа програма ќе ви помогне да дизајнира и изгради скалилата на земјата куќа или дома со свои раце.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa