Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка тревници


Изработка на скала 1:

Наведете димензиите во метри

Должина на Y
Ширина на патека X

Ролна должина A
Ролна ширина B

Акции C, %
Ролна тежина V
Цената на тревникот за 1 ролна
Работи за 1 ролнаПресметка тревници

Трева
Наведете потребните димензии

Y - Должина на
X - Ширина на патека
A - Ролна должина
B - Ролна ширина
C - маргина, како процент
V - тежина на една ролна, во килограми

Одбери насока на редење да се прикаже на цртежот.
За пресметка на трошоците, можете да наведете цена по ролна и цената на работата на својата инсталација.
Создаде во вашиот двор убава мазна тревник ќе им помогне на модерна и удобна трева. Ова тревни покритие, која се продава во ролни трева од семе ставени во тревникот трева.

Обично, фирми продажба на трева, понуди помош во нивната инсталација. Сепак, има некои познавања, можете да направите работата себе.

Нашата програма ќе се пресмета колку трева е потребно со цел да се создаде попријатна тревни покритие за вашиот целиот сајт. Се што треба да знаат за тоа е големината на сајт и една ролна на трева бусен, и процентот на акции што ви треба. Користење на овие информации, можете лесно може да се пресмета бројот на ролни што ви треба, и нивните веројатни трошоци. После тоа, сите што ви треба е да се купи и го стави вашиот тревник во градината или на предниот тревник.
Уредување на вашите раце - тоа е лесно.

Врска

Ве молиме имајте предвид дека процентот на акциите треба да биде 5 отсто за просечниот област и 10 за област со цветните леи, цветните леи или градина патека.

Пред да започнете со инсталација на тревникот, на сајтот мора да бидат подготвени. Бидејќи тоа е потребно да се отстранат сите остатоци, камења, отстранете плевелите. Почвата се специјално третирани со хемикалии и да ги усогласат. По ова се населува дренажа. На крајот на подготвителната фаза на тревникот област исполнета плодна земја, а една недела пред наводната врска оплодена. Пред поставување на тревникот, ако земјиштето е премногу сува, треба да се навлажнета.

Сега на тревникот може да бидат поставени. Ова треба да се изврши најдоцна во рок од 72 часа од моментот беше намален тревата надвор. Или, ако не е можно, се прошири на трева во сенка место и вода редовно се додека инсталацијата.
Не магацинот ролни на едни со други повеќе од 4 слоеви. Дури и добар тревникот е контраиндициран премногу оптоварување.
Запомнете, препорачливо е да се постават на тревникот во исто време. Ова ќе создаде непречено униформа слој.

Најдобро време за поставување на тревникот е рана есен или пролет. Но, важно е да се запамети дека земјата не треба да биде во ова време на замрзнати или премногу влажни.
Врска трева започнува поблиску до местото каде што е тешко да се сместат. Тревникот треба да се стави во права линија. Доколку е потребно, покривање на сајтовите на нестандардни форма, тешко места во близина специјално намали парчиња бусен од резерва.

Секој ред покритие треба да започне и да заврши со целосна плоча, или некое парче што ќе биде со големина од најмалку половина од тоа. Останатите мали парчиња сместени во средината на серија но не и во регионот.
По секоја серија на набиен тревниците. Во формирањето на hillocks и вдлабнатини да ги укине трева и мазна површина под. После тоа, на тревникот повторно набиен.

Редови поставени офсет едни од други, како ѕидарски. Важно е да бидете сигурни дека трева плочи беа одржани цврсто еден до друг, но не се преклопуваат.

Прошетка по свежо поставени трева не се препорачува.

Тревник нега

Откако ќе заврши инсталацијата тревник, мора да се пополни просторот во шевовите на специјална смеса. Составот на смесата зависи од типот на почвата имате на вашиот сајт.

Поставени на тревникот и да фрли вода. За секој квадратен метар не ќе се помалку од 15 литри. Во следната недела еднаш дневно за наводнување на тревникот колку што е потребно.

За еден месец подоцна на трева корени ќе расте заедно со основата на која беше поставен бусен тревникот и уредување ќе бидат трајни.
По неколку недели по поставување на трева може да се намали. Ова треба да се направи во насока на својот стил, и да го намали само со врвот на трева лопати. Последно тревниците обично се сечат во септември.
Во пролетта, откако земјата одмрзнати, оплодени и почина на тревникот повторно, но повторно, прекинувањето само на врвовите на тревите.
Во потоплите месеци, вода на тревникот да биде за секои 10 дена.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa