Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на материјалот лента основа


Изработка на скала 1:

Определи го типот на фондацијата

Наведете димензии во милиметри

Ширина X
Должина Y
Висина H
Дебелина A
Големина C

Арматура

Хоризонтални редови G
Вертикална барови V
Поврзување прачки Z
Чекор S
Дијаметар на арматура D

Кофражни

Дебелината на одборите за кофражни T
Должина на одборот L
Ширината на одборот E

Состав на конкретни

Тежина на една кеса K
Кеси по 1 кубен метар на бетон F

Пропорциите на бетон со тежина
цемент : песок : кршен камен

: :

Внесете ја цената на градежни материјали

цемент (по вреќа) M
песок (за 1 тон) P
кршен камен (за 1 тон) B
Билтени (за 1 кубен метар) W
Арматура (за 1 тон) N


ПомошНаведете потребните димензии во милиметри

Пресметка на лента основа Пресметка на материјалот лента основа
X - Ширината на фондацијата
Y - должина основа
A - дебелина на основата
H - Фондацијата висина
C - оддалеченост од скокач оската

Помош
A - дебелина на основата
H - Фондацијата висина
S - чекор помеѓу соединенијата
G - Хоризонтални редови
V - Вертикална барови
Z - Поврзување прачки

Потребниот износ на цемент за производство на еден кубен метар на бетонски различни во секој случај.

Тоа зависи од марката на цемент, пожелно бренд доби конкретна, големината и пропорциите на полнила.
Наведени во кеси.

Тоа не е потребно да се повторуваат колку е важна дизајн на куќата за пресметување на износот на градежни материјали за основата на куќата.
Затоа што цената на еден монолитен основа збор за третиот вредноста на куќата.

Оваа услуга ќе се олесни планирањето и пресметка на подрумски дома. Помош за пресметување на износот на бетон, арматура, кофриране одбори за уредот лента основа.

Што можеш да научиш:

Основата на темелите (На пример, да ја утврди висината на хидроизолација за да се покријат заврши подрумот)
Износ на бетон за основање и плочи или точење на подрумски кат (тука ќе биде забавно, кога поради грешки во основното множење не е доволно конкретни)
Засилување - број на вентили, автоматско пресметување на тежината врз основа на неговата должина и дијаметар од
Областа на кофражни и износот на дрва во кубни метри и во парчиња
Од областа на сите површини (за пресметување на ленти во подрумот) и страничните површини и база
Додадено на пресметка на цената на градежните материјали на фондацијата.

Рамките на истата програма ќе привлече план на фондацијата.
Се надевам дека услугата ќе биде корисен за оние кои се темелот на нивните раце, и професионалци-градители.

Состав на конкретни

Сооднос и висината на цемент, песок и чакал за правење бетонски им се дава стандардна референца, како што е препорачано од страна на производителите на цемент.
Само што цената на цемент, песок, чакал.

Сепак, составот на готовиот бетон е силно зависна од големината фракции од кршен камен и чакал, цемент бренд, свежината и складирање услови. Познато е дека продолжената складирање цемент го губи својот имот, а висока влажност квалитетот на цементот се влошува брзо.

Ве молиме имајте предвид дека цената на песок и чакал е наведено во програмата за 1 тон. Производителите исто така најави цената на метар кубен песок, чакал или мелени камен.

Учеството на песок зависи од неговото потекло. На пример, реката песок е потежок од кариера.
1 кубен метар од песок тежи 1200-1700 килограми во просек - 1500 килограми.

Со чакал и шут тешко. Според различни извори, тежината на 1 кубен метар 1200-2500 кг во зависност од големината. Потежок - повеќе од добро.

Значи бројот на цената на тон на песок и чакал можеби ќе треба да се насочите или продавачи.

Но, пресметката се уште им помага да знаете проценетите трошоци за изградба на материјали за пополнување на подрумот. Не заборавајте уште една жица за плетење фитинзи, нокти или завртки за обвивка, испорака на градежни материјали, по цена на ископување и градежни работи.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa