Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметување на износот на цемент, песок и чакал за правење бетонскиКоличина на бетон E
Вреќи цемент во 1 кубен метар M
Тежина на една кеса K

Пропорциите на бетон
цемент : песок : кршен камен по маса

: :

Цената на градежни материјали

цемент (по вреќа)
песок (1 тон)
кршен камен (1 тон)


референца за пресметка на материјали за конкретни


Наведете саканата пропорции.

E - Потребниот износ на бетон. Наведени во кубни метри.
M - Колку вреќи цемент потребни за 1 кубен метар на бетон.
K - Тежина на една торба на цемент. Во килограми.

Внесете ја цената на материјали во вашиот регион.

Не заборавајте да преизчислите на цените на најголемиот дел материјали на трошоците по маса, обем.
Пропорции и потрошувачката на цемент, песок и чакал за правење бетонски коцка стандардно со оглед на ресурсите, како што е препорачано од страна на производителите на цемент.
Исто така, цената на цемент, песок, чакал може да варира значително во различни региони.

Составот на готовиот бетон мешавина зависи од големината (фракции) мелени камен или чакал, цемент бренд, нејзината свежина. Познато е дека подолго складирање на цемент го губи својот имот, а висока влажност на цемент се влошува квалитетот брзо. Забележете дека во вреќи цемент нема да тежат и до 50 килограми, како што е напишано. Верувај, но провери. Колку цемент ќе истури подобро да се провери.

Ве молиме имајте предвид дека цената на песок и чакал е наведено во програмата за 1 тон. Производителите исто така најави цената на метар кубен песок или чакал или песок.

Процент на песок зависи од неговото потекло, како што реката песок е потежок од кариера.
1 кубен метар од песок тежи 1200-1700 килограми во просек - 1500 килограми.

Чакал и камен кршен. Според различни извори, тежината на 1 кубен метар се движи 1200-2500 кг, во зависност од фракција (големина). Потежок - повеќе од добро.

Значи бројот на цената на тон на песок и чакал, ќе имаат свој. Или појасни продавачи.

Но, пресметката се уште им помага да знаете проценетите трошоци за изградба на материјали за изработка на посакуваната сума на бетон.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa
Политика за приватност