Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на скалите со 180-степен вртливата


Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

Вкупна висина Y
Должината на отвор X
Ширина на патека E
Број на степени на C
Чекори за да се намали на стрингот P
Дебелината на газишта Z
Исфрлен раб на газишта F


Пресметка на скалите со 180-степен вртливатаНаведете потребните димензии скалите на вториот кат скалите на вториот кат ѕвони на скалилата

X - отворање ширина скали
Y - Вкупна висина
E - Ширина на патека
F - Полицата чекори
Z - Дебелината на газишта
C - бројот на фази
P - бројот на фази во долниот марш

Помош

Пресметка на скалите со вртење од 180° со рамна платформа

Во било кое растојание меѓу чекорите на скалата треба да бидат исти.
Во овој случај, на слетување може да се види како уште еден чекор.

Внесете висина на нивото на долниот кат на кат ниво на вториот кат.
Наведете должината на отворањето - дистанцата која ќе биде вашата скалила.
Димензии може да биде поблиску специфицирана во метри, сантиметри и милиметри.

На програмата автоматски го пресметува ширина и висина на чекори, аголот и големината на горните и долните жила.

За практичноста на изборот на оптимален број на фази на промени скалата, а на програмата ќе даде препораки за нејзината употребливост.
Постои избор - да се генерираат црно-бело или во боја цртеж.

Ширината на скалите е широчината на ротирачкото платформа скалила.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa