Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на кров на материјали за мансардата покрив


Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

Висина Y
Висина Y2
Ширина X
Ширина C
Должина B

Покривни материјали

Ширината на дрвени скелиња S1
Дебелината на мертек S2
Растојанието помеѓу дрвени скелиња S3
Летови до работ на покривот S4

Ширината на одбори хелиум O1
Дебелината на одбори хелиум O2
Растојанието помеѓу плочите хелиум R

Висина кров на состојба L1
Ширина на кров на состојба L2
Преклопување лист (%) L3Пресметка на мансардата покрив


Пресметка на мансардата покрив Пресметка на кров на материјали за мансардата покрив Пресметка на мансардата покрив Пресметка на мансардата покрив

Наведете потребните димензии во милиметри

X - ширината на куќата
C - големина настрешница
B - Должината на покривот

Помош

Програмата е наменета за пресметка на мансардата покрив: бројот на кров и подлога материјал, ќерамиди, плашт и дрвени скелиња.
Вие исто така може да се пресмета некои корисни димензии на покривот.

Пресметката покажува големината или количина на материјал е половина од покрив и во голема заграда - големината или волумен на целиот покрив.

Внимание! Во пресметката на листови материјали (Ондулин, чеша или метален покрив плочки) имајте на ум дека на програмата се наоѓа на плоштадот покрив.
На пример, 2,8 серија, помножи со 7,7 листови по ред. Во вистинскиот конструкциите наметнати со 3 реда.
Попрецизно да се пресмета бројот на листови на кров за да се намали висината на листот во пресметката за да се добие број на серијата.
Не заборавајте да го поставите на точно големината на преклопување (за различни материјали, може да се различни - го следи производители препораки).

Уште еднаш, што да се купи градежни материјали треба да бидат со маргина на отпадот.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa