Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Пресметка на основна плоча материјал


Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

Панел висина B
Должина Y
Ширина X

Кофражни

Дебелината на одборите за кофражни T
Должина на одборот L
Ширината на одборот H

Арматура

Должина на мобилен Z
Ширината на мобилен W
Дијаметар D
Број на редови R

Состав на конкретни

Вреќи цемент до 1 м3 конкретни M
Тежина на една кеса K

Пропорциите на бетон
цемент : песок : кршен камен по маса

: :

Цената на градежни материјали

цемент (по вреќа)
песок (1 тон)
кршен камен (1 тон)
Билтени (за 1 кубен метар)
Арматура (за 1 тон)

Пресметка на основна плоча


Наведете потребните димензии во милиметри

Пресметка на основна плоча Y - должината на фондацијата плоча
X - плоча ширина
B - вкупната висина на основа плоча

Пресметка на основна плоча материјал Z - Должина на мобилен
W - Ширината на мобилен
D - Дијаметар на арматура
R - бројот на хоризонтални редови на засилување
Если расчет арматуры вам не требуется, то оставьте это поле пустым.

Потребниот износ на цемент за производство на еден кубен метар на бетонски различни во секој случај.
Тоа зависи од марката на цемент, пожелно бренд доби конкретна, големината и пропорциите на полнила.

M - колку вреќи цемент потребни за 1 кубен метар на бетон
K - тежина на една кеса на цемент во kg

T - Дебелината на одборите за кофражни
H - Ширината на одборот
L - Должина на одборот

Внесете ја цената на материјали во вашиот регион.

Не заборавајте да преизчислите на цените на најголемиот дел материјали на трошоците по маса, обем.
Еден тип на Фондацијата е монолитен melkozaglublennogo основна плоча.
Нормално, како основа е монолитен бетонска плоча, која се наоѓа под целата површина на куќата.
За перцепцијата без деформација нагласува во плоча основа мора да се применуваат просторни засилување во текот на.
Нивниот уред бара голем проток на бетон и арматура во споредба со традиционалните фондации, а со тоа и поскапи.

Кои им помагаат пресмета оваа програма?

Волумен на бетон за да ги пополни плоча.
Потребниот износ на материјали за изработка на конкретни - цемент, песок, чакал.
Бројот на одбори кои се потребни за уредот обвивка.
Проценетите трошоци за градежни материјали.
Зајакнување на плочата основа зависи од геолошки услови и дизајн.

zhitov Author of the project: Dmitry Zhitov
fb vk

© 2007 - 2024
Апликацијата е попогодна за работа
Google Play
Политика за приватност
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.
русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ဗမာစာ ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori ଓଡ଼ିଆ kinyarwanda türkmen ئۇيغۇرچە татар aymara অসমিয়া بامبارا भोजपुरी oluganda ava-ñe’ẽ डोगरी ilokano qhichwa कोंकणी krio سۆرانی lingála मैथिली މޯލްޑިވިއަން އެވެ ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ mizo ṭawng afaan oromoo संस्कृत- sesotho sa leboa ትግርኛ xitsonga twi ɛ̀ʋɛ̀gbè basa jawa