Пресметка на цевка

Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски
Наведете димензии во милиметри

Внатрешен дијаметар D1
Надворешен дијаметар D2
Должина на цевката L
Пресметка на цевка


обемот на цевката
Наведете димензии во милиметри

D1 - цевка создаден
D2 - надворешен дијаметар на цевката
L - Должина на цевката
На програма ќе ви помогне да се пресмета волуменот на вода или други течности во цевките.
За пресметување на системот за греење, да додадете резултат на обемот на радијатори и котли.
Овие податоци обично се наведени во листата со податоци на производот.

Како резултат на тоа, програмата ќе се пресмета вкупниот износ на цевки, неговата површина и волумен на цевката од 1 метар.
Површина може да биде корисно да се пресмета износот на боја потребно.

За пресметување, наведете внатрешниот и надворешниот дијаметар на цевката и вкупната должина на цевководот.
Сите димензии се во милиметри.

Пресметка на цевката врз основа на формула V=π*R1*R1*L
Пресметка на површина на цевката со формулата P=2*π*R2*L
R1 - внатрешниот радиус на цевката
R2 - надворешниот радиусот на цевката
L - должина на цевката
Вие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.


русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori
Услуги обезбедени од страна на сајтот www.zhitov.ru
© Дмитрий Житов