Пресметка на големината на спирални скалила

Калкулатори вашите пресметки Најави
македонски

Изработка на скала 1:

Наведете димензии во милиметри

Висина на скалата H
Дијаметар на скали D1
Внатрешен дијаметар D2
Агол на ротација A

Број на газишта C
Дебелината на газишта ZПресметка на спирала скалила


Наведете потребните димензии

H - Висина на скалата
D1 - надворешен дијаметар
D2 - Внатрешен дијаметар
C - Број на газишта
Z - Дебелината на газишта
A - Ротацијата агол скала

Помош


Должината на чекорите во спирала скалите не треба да биде помала од 80 см
Чекор ширина во централниот дел треба да биде не помалку од 20-25 см во најширокиот дел - не повеќе од 40 см Спирални скали чекор висина може да биде поголема од висината препорачува за средината на лет на скалите. Нормален чекор висина за ПРОМЕНЛИВА е 16 см за завртка - 18 см

Во местото каде што почнува нога, чекори спирално скалиште да биде околу 25-30 см, на работ - не помалку од 30-35 см Длабочината ниво е прилично лесен. Потоа нога човекот ќе биде на сцената во целост, не виси преку работ.

Чекор големина спирала скалите.

h - Должината на сцената
W1 - чекор широчина во најширокиот дел од
W2 - ширина на работното парче сцената
α - банкарски агол чекорВие немате задржани пресметки.
Регистрирај се или Пријавете се дека ќе биде во можност да се спаси своите пресметки и да ги испратите по пошта.


русский afrikaans العربية беларуская български català česky cymraeg dansk deutsch ελληνική english español eesti euskal فارسی suomi français gaeilge galego עברית hrvatski magyar indonesia íslenska italiano 日本語 한국어 lietuvių latviešu македонски melayu malti nederlands norsk polski português română slovenčina slovenščina shqipe српски svenska kiswahili าษาไทย filipino türkçe українська việt ייִדיש 简体 繁體 հայերեն azərbaycan საქართველოს kreyòl ayisyen বাঙ্গালী hmoob latin esperanto हिन्दी తెలుగు ગુજરાતી ಕನ್ನಡ தமிழ் اردو қазақ монгол тоҷик o'zbek bosanski ລາວ नेपाली සිංහල ị̀gbò èdè yorùbá malagasy ខ្មែរ ਪੰਜਾਬੀ मराठी മലയാളം sugboanon sunda isizulu jawa chicheŵa hausa maya yucateco кыргыз አማርኛ kurmancî lëtzebuergesch پښتو सिन्धी samoa gàidhlig isixhosa chishona frysk af-soomaali sotho corsu hawaiʻi māori
Услуги обезбедени од страна на сајтот www.zhitov.ru
© Дмитрий Житов